Adwokat Wojciech Szpara Kancelaria Adwokacka

39-200 Dębica, Księdza Konarskiego 10

513 455... 112więcej

Twoja lokalizacja

zmień lokalizację

   

  • Street View
  • Mapa

Katalog produktów i usług

  • AKT OSKARŻENIA - PRYWATNY

    Jest domeną prokuratora ale często w praktyce adwokackiej sporządzane są tego typu pisma procesowe głównie w sprawach z tzw. oskarżenia prywatnego.Dotyczy to najczęściej znieważeń bądź pomówień, choć nie tylko. "Prywatki" są zmorą sądów oraz samych zainteresowanych bez względu na to czy są oni oskarżonymi czy oskarżającymi. Czasem jednak nie ma innego wyjścia i taki proces ma sens choć lepiej dla pokrzywdzonego gdy to prokurator kieruje akt oskarżenia.

  • AKT OSKARŻENIA - SUBSYDIARNY

    Ta forma oskarżania należy jeszcze do rzadkości. Dotyczy sytuacji gdy w w sprawach z oskarżenia publicznego (tych w których oskarża prokurator) podjęto decyzję o umorzeniu postępowania na etapie śledztwa lub dochodzenia, a sąd rozpoznając zażalenie na postanowienie o umorzeniu uchylił je po czym prokurator ponownie zdecydował się je umorzyć. Wtedy pokrzywdzony może skierować akt oskarżenia wbrew woli prokuratora.Taki akt oskarżenia musi być jednak podpisany przez adwokata.

  • APELACJA

    Stanowi ona środek odwoławczy przysługujący stronie od wyroku sądu I instancji.W przypadku gdy tylko obrona wnosi apelację (a, nie np. prokurator) to w jej wyniku nie może dojść do pogorszenia sytuacji oskarżonego (zakaz reformationis in peius), z wyjątkiem sytuacji gdy oskarżony poddał się karze (gdyż zakaz ten wówczas nie obowiązuje). Tak więc apelacja w sporej części przypadków nie oznacza dla oskarżonego ryzyka zaostrzenia kary.

  • COFNIĘCIE WNIOSKU O ŚCIGANIE

    Niektóre ze spraw ściganych z oskarżenia publicznego (gdy oskarża prokurator) wymagają by pokrzywdzony złożył wniosek o ściganie. Wówczas postępowanie toczy się z urzędu. Czasami pokrzywdzonemu przestaje zależeć na ściganiu i wówczas może on raz taki wniosek cofnąć ale tylko za zgodą podmiotu prowadzącego postępowanie karne. Adwokat może wówczas pomóc reprezentowanemu przez siebie pokrzywdzonemu sformułowanie i uzasadnienie takiego cofnięcia.

  • IN DUBIO PRO REO

    Widoczna w moim "logo" to nie tyle usługa lecz zasada postępowania. "In dubio pro reo" wymyślono w czasach STAROŻYTNEGO RZYMU i zasada ta przetrwała do naszych czasów. Oznacza ona - ni mniej ni więcej- że jeśli sąd ma jakieś wątpliwości których pomimo wyczerpania możliwości dowodowych , nie jest w stanie wyjaśnić, to powinien je rozstrzygnąć na korzyść oskarżonego. Kocham tę zasadę. Daje ogromne możliwości.

  • KARA - DĄŻENIE DO OPTYMALNEGO ROZSTRZYGNIĘCIA

    Występując w procesie jako obrońca w tych sprawach w których uniewinnienie nie jest możliwe staram się uświadomić klientom, że kara do jakiej mamy dążyć w swoich działaniach nie może być wzięta z sufitu. Wnoszenie o karę łagodniejszą niż przewiduje w danym wypadku prawo jest sztuką dla sztuki. Wśród różnych opcji należy wybierać tą najmniej szkodliwą. Kara optymalna to np. taka , która nie spowoduje "odwieszenia" kary z poprzedniego wyroku.

  • KARA - OGRANICZENIE WOLNOŚCI

    Nie jest to coś co tygrysy lubią najbardziej. Mam tu na myśli oczywiście oskarżonych wśród których bywają tacy, którzy wolą dostać "zawiasy" czy niemożliwą do realizacji grzywnę lub nawet iść "siedzieć" niż np. chodzić po plantach z grabkami lub za darmo zbierać śmiecie z ulic. Tymczasem bywają sytuacje gdy w przypadku niemożliwego uniewinnienia i grożącego "odwieszenia" poprzedniej kary to właśnie ograniczenie wolności może być ostatnią deską ratunku.

  • OBRONA OBWINIONEGO - W SPRAWACH O WYKROCZENIA

    Ktoś komu zarzucono wykroczenie jest obwinionym (odpowiednik podejrzanego /oskarżonego w postępowaniu karnym). Także i w takich przypadkach można mieć obrońcę. Sprawy o wykroczenia zazwyczaj nie wiążą się z takim niebezpieczeństwem dla klienta jak sprawy o przestępstwa. Są jednak sytuacje gdzie i tu warto mieć adwokata gdy np. klientowi grozi utrata prawa jazdy za jakieś wykroczenie drogowe lub całkiem realnie zagraża mu kara aresztu.

  • OBRONA W POSTĘPOWANIU KARNYM

    Najczęściej właśnie tym się zajmuję. Przyjmuję pełnomocnictwa zarówno na etapie procesu sądowego jak i wcześniej w fazie śledztwa lub dochodzenia. Preferuję obronę od początku postępowania, a nie dopiero przed sądem. Potencjalny oskarżony może mi udzielić pełnomocnictwa do obrony już od momentu gdy staje się podejrzanym w postępowaniu przygotowawczym. Uważam, że lepiej "dmuchać na zimne" tj. zabierać się za obronę dużo wcześniej zanim ktoś stanie przed sądem.

  • OBRONA W ŚLEDZTWIE I W DOCHODZENIU

    Ten etap postępowania karnego bywa przez klientów lekceważony (chyba, że ktoś jest aresztowany).Tymczasem to na tym etapie los klienta rozstrzygany jest w 90%. No cóż ...mój udział już na tym etapie kosztuje drożej ale za to można wpływać na wynik sprawy od początku biorąc udział w przesłuchaniu świadków i podejrzanych. Przed sądem to wszystko co zebrano i ustalono na etapie śledztwa uznawane jest prawie zawsze za wiarygodne i obrona ma ograniczone pole manewru.

  • OBRONA Z URZĘDU

    Tego klient nie kupuje. W takich sytuacjach adwokat jest wyznaczony przez sąd i otrzymuje wynagrodzenie od Skarbu Państwa. Rzecz jasna - ta gratyfikacja urzędowa jest znacznie niższa od tej w przypadkach obrony z wyboru. Paradoksalnie czasami taka obrona jest wygodniejsza. To coś jakby prokurator oskarżał w imieniu Rzeczpospolitej, a adwokat w jej imieniu bronił. Obrona osób rzeczywiście niewinnych nabiera nowego wymiaru.

  • OBRONA Z URZĘDU KONTRA OBRONA Z WYBORU

    FAKTY I MITY jakie powstały na ten temat wymagają pewnej korekty. Jako adwokaci mamy obowiązek traktować tak samo klientów z urzędu i z wyboru. Bywa i tak,że łatwiej jest bronić tych z urzędu, zwłaszcza wtedy gdy rzeczywiście wierzymy, że są niewinni lub rozumiemy ich racje i w nie się wczuwamy. Jeśli nikt mi w tym momencie nie wierzy to spróbuję z innej strony - dla adwokata z urzędu wygrana "urzędówka" to może być rodzaj całkowicie dozwolonej reklamy.

  • ODPOWIEDŹ NA AKT OSKARŻENIA

    To niedoceniane pismo procesowe ma większy sens niż się wydaje. Akt oskarżenia jest swoistą "ściągą" dla sądu naprowadzającą sąd w kierunku skazania. Odpowiedź na akt oskarżenia jest więc nie tylko polemiką z poglądami oskarżyciela. Obrońca może w ten sposób już przed procesem próbować przekierować rozpędzoną machinę wymiaru sprawiedliwości na inne tory niż te które oskarżyciel sam położył. Podkreślam, że nie zawsze sporządzanie takiej "odpowiedzi" ma sens.

  • ODPOWIEDŹ NA APELACJĘ

    Wyobraźmy sobie, że bronimy klienta, który został o coś oskarżony. W końcu zapada wyrok sądu I instancji i klienta uniewinniono. Wtedy i klient i jego obrońca są z siebie bardzo zadowoleni ale nieszczęśliwy jest oskarżyciel. Pisze on apelację zmierzając do zmiany lub uchylenia wyroku.Należy temu przeciwdziałać i właśnie odpowiedź na apelację bywa metodą wskazania argumentów przemawiających za utrzymaniem zaskarżonego orzeczenia chyba, że błędy sądu są ewidentne.

  • OPINIA PRAWNA

    Sporządzenie opinii prawnej to coś w rodzaju udzielenia porady prawnej na piśmie. Wymaga to oczywiście znacznie większego nakładu pracy niż porada i dotyczy przeważnie sytuacji bardziej skomplikowanych. Wiąże się także ze znacznie większym wynagrodzeniem adwokata. Opinii takich zasięgają niekiedy także i instytucje państwowe. Chodzi o to by klient mógł działać i podejmować decyzje w oparciu o tą o opinię, którą będzie mógł się w razie potrzeby wylegitymować.

3

 

Kontakt

39-200 Dębica,
Księdza Konarskiego 10

513 455... 112więcej

Wyślij wiadomość

Proszę podać treść wiadomości

Błędnie wypełniony adres

Nieprawidłowy telefon

Administratorem danych osobowych są NNV sp. z o.o. i Ogłoszeniodawca. Cele przetwarzania i Twoje prawa.

  kod bezpieczeństwa

Twoja wiadomość została wysłana.

Wystąpił bład podczas wysyłania wiadomości. Spróbuj ponownie później.

Ok

www: zobacz stronę